Dziecko i kot pod jednym dachem

CO RODZICE WIEDZIEĆ POWINNI , CZYLI
DZIECKO I KOT POD JEDNYM DACHEM

 

 Kot to doskonały towarzysz zabaw dla Twojego dziecka,  jednak powinno być już ono na tyle duże, aby rozumieć jak należy  traktować  swojego kociego przyjaciela.  Podjęcie
decyzji o przyjęciu pod swój dach kota i wychowaniu dzieci ze zwierzętami  należy do rodziców. Pamiętaj jednak o tym, aby była to decyzja bardzo  przemyślana.

SAME PLUSY

  • Dorastające wśród zwierząt dzieci są bardziej  wrażliwe, otwarte, spontaniczne i czułe.
  • Uczą się  co znaczy przyjaźń i jak należy ją pielęgnować.
  • Zaprzyjaźnione ze zwierzęciem dziecko ma wiele  okazji do ciekawych obserwacji i w ten oto  sposób najłatwiej  przyswaja
    wiedzę.
  • Towarzystwo zwierząt w domu rozwija wrażliwość.  Dzieci stają się szczególnie wyczulone  na cierpienie i krzywdę , uczą się tolerancji dla innych.
  • Wyznaczenie dziecku prostych obowiązków związanych  z opieką nad zwierzęciem, nauczy je odpowiedzialności za zdrowie i życie innego  stworzenia, a także poszanowania jego potrzeb.

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ ZANIM ADOPTUJESZ KOTA :

Twoje  dziecko jest  jeszcze zbyt  małe aby opiekować się żywym stworzeniem,  więc to Ty zostaniesz  głównym  opiekunem kota. Do Twoich obowiązków należeć będzie karmienie, sprzątanie  po nim, chodzenie do weterynarza. Pamiętaj o zachowaniu  szczególnej ostrożności przy dziecku, w tym  o  regularnych  szczepieniach i odrobaczaniu.

  1. Kot  domowy może żyć do 20 lat –  decydując się na zwierzę w domu  przyjmujesz na siebie obowiązek opieki nad nim przez długie lata. Zastanów  się nad tym, co zrobicie z kotem w okresie wakacji.  Czy będziecie zabierać go w podróż ze  sobą, czy też zapewnicie mu opiekę podczas Waszej nieobecności. Pamiętajcie,
    że kot to nie zabawka, którą można oddać, gdy zacznie sprawiać problemy.
  2. Upewnij  się, że Twoje dziecko, ani żaden członek rodziny nie ma alergii na kocią  sierść. Najlepiej sprawdzą to wizyty  w „zakoconym domu” (im więcej kotów tym lepiej). Jeśli podczas tego  pobytu nie zauważycie żadnych niepokojących  objawów, najprawdopodobniej nie jest  uczulone.  Można także zrobić testy  u alergologa.
  3. Pomyśl  o adopcji  dorosłego kota- jest on o  wiele mniej kłopotliwy i można już coś więcej powiedzieć o jego  charakterze i upodobaniach (np. czy jest łagodny i lubi towarzystwo).  Dorosły kot to zdecydowanie lepszy towarzysz dla Twojej kilkuletniej pociechy.
  4. Nie  oczekuj od kota, że  ze  spokojem znosić będzie nieodpowiednie  zabawy.  Pamiętaj, że  kot to żywe stworzenie, które ma swoje  prawa. Może  pokazać dziecku, że  takie zachowanie mu nie odpowiada. Może się wówczas zdarzyć, że ciągnięty  za ogon kot, uderzy  dziecko łapką,  zadrapie  lub fuknie ostrzegawczo.  Musisz koniecznie zainterweniować i  wytłumaczyć dziecku, że nie wolno tego robić, bo zwierzę  cierpi,  odczuwa ból i strach tak  samo jak każdy człowiek.  Nie należy  także krzyczeć  na kota. Nie karć  zwierzęcia za to, że próbuje się bronić. Pamiętaj  o tym, że Twoje  zachowanie dziecko może zrozumieć  całkiem niewłaściwie. Uzna, że kota można męczyć, a on nie ma prawa się
    bronić.
  5. Koty  podczas zabawy   czasami wystawiają  pazury, dlatego warto pamiętać o ich regularnym obcinaniu. Naucz swoje dziecko  bezpiecznych zabaw z kotem.
  6. Na  Tobie spocznie odpowiedzialność nauczenia dziecka szacunku dla zwierząt.  Dziecko i kot muszą się nawzajem wiele nauczyć, ale pod Twoim czujnym  okiem  same się dogadają, przecież żyć
    będą pod wspólnym dachem.

Dziecko i kot, to  świetna kompozycja.  Od dojrzałości i  odpowiedzialności rodziców zależy jednak, czy będzie to związek  szczęśliwy.