Koci sen

Koty to wyjątkowe  śpiochy i przesypiają około sześćdziesięciu procent swojego życia. Typowy dzień kota to 15 godzin snu i drzemki, 6 godzin zabawy i toalety. Resztę dnia przeznacza na jedzenie i polowania.

Kot wykorzystuje swą energię w sposób „pulsacyjny”. Znaczy to, że w odróżnieniu od psów poluje w energochłonny sposób – gwałtownie i intensywnie traci energię. Siły regeneruje natomiast podczas snu, którego czas jest nieproporcjonalnie długi w stosunku do masy ciała.

Do drzemki koty wybierają sobie różne, często dość przypadkowe miejsca, ponieważ mimo zamkniętych oczu są cały czas dość czujne. Na sen natomiast wybierają miejsca pewne i bezpieczne. Szukają miejsc słonecznych i ciepłych, ponieważ temperatura ich ciała podczas snu często spada. Uszy śpiącego kota cały czas wychwytują dźwięki i selekcjonują je według stopnia zagrożenia. Głośny  dźwięk lub niespodziewane dotknięcie śpiącego kota może wywołać u niego szok.

Po pozycji kota można odczytać głębokość snu. Najgłębszy jest wtedy, gdy zwierzę śpi na boku, zwinięte w kłębek. Jeśli ma uniesioną głowę, łatwo może się wybudzić pod wpływem jakiegoś zewnętrznego bodźca.

Wybierając miejsce na sypialnię dla kota miej  zawsze na uwadze jego umiłowanie ciepła. W przeciwnym razie on sam wybierze sobie przytulne miejsce do spania, z którego ty niekoniecznie możesz być zadowolony. Koty wspinają się tam gdzie czują się bezpieczne, lubią oglądać świat z góry i dlatego zwykle wybierają wysokie półki i szafy. Często prosty pomysł z kartonowym pudełkiem z kocem umieszczonym na szafie  lub poduszka wciśnięta za sofę zagwarantują twojemu podopiecznemu bezpieczne miejsce kociej drzemki.

 Po przebudzeniu się kot zawsze wykonuje charakterystyczną sekwencję zachowań: ziewa i przeciąga się. W ten sposób łagodnie przechodzi ze stanu odpoczynku do aktywnego życia i dotlenienia organizmu.  Jeszcze tylko kilka ziewnięć, szybkie przemycie pyszczka i twój kot jest już znów gotowy do akcji.