Czy nasz kot jest chory ?

Gdy podjęliśmy decyzję o przyjęciu pod swój dach kota, stajemy się odpowiedzialni za jego zdrowie. Należy pamiętać o regularnych wizytach u weterynarza, szczepieniach przeciwko chorobom zakaźnym i odpowiednim leczeniu, gdy  nasz podopieczny z zachoruje.

Aby łatwo rozpoznać objawy chorobowe warto obserwować kota. Najlepiej robić to, gdy nasz kot odpoczywa, aby nie zdawał sobie z tego sprawy. Najwięcej o stanie stanu zdrowia kota mówi jego zachowanie. Warto zwrócić uwagę nawet na  nieznaczne zmiany, jak choćby utrata apetytu, objawy apatii czy zmniejszenie aktywności. Zwykle łatwo zauważyć choroby oczu, uszu i skóry. Gdy zaniepokoi nas złe samopoczucie lub dziwne zachowanie kota, należy zwrócić się o fachową pomoc do lekarza  weterynarii.

 

SKÓRA I SIERŚĆ

Sierść kota powinna być gładka, lśniąca i sprężysta w dotyku. Niepokojące obawy to zadrapania i zranienia skóry, wyłysienia i ślady obecności pasożytów.

USZY

Małżowinę uszną należy czyścić systematycznie bardzo  delikatnie. Wnętrze ucha powinno być czyste, różowe bez śladu wycieku albo ciemnych złogów. Czyszcząc ucho nie należy dotykać jego kanału.

OCZY

Oczy kota powinny być lśniące i czyste, bez śladów wycieku. Widoczna trzecia powieka jest zawsze objawem choroby.

NOS

Nos zdrowego kota jest zawsze delikatny i wilgotny w dotyku. Nie powinno być wycieku z nosa ani tez żadnych strupków na jego powierzchni. Częste kichanie kota bywa objawem wirusowych zakażeń układu oddechowego i konieczna jest wizyta u lekarza.

PYSZCZEK I ZĘBY

Dziąsła kota powinny różowe, bez objawów zapalenia, a zęby całe i zdrowe. Regularne czyszczenie zębów utrzymuje je w dobrym stanie, a oddech kota nie ma zapachu.

KONDYCJA

Zdrowy kot ma dobry apetyt. Sam dba o swoją toaletę, lubi towarzystwo człowieka i pieszczoty.

ODBYT

Koty zawsze utrzymują tę okolicę w idealnej czystości. Należy zwracać uwagę na wszelkie podrażnienia i biegunki.